Rolex je jediná značka hodiniek, ktorú netreba predstavovať. Je to meno, ktoré ďaleko presahuje hranice tohto odvetvia. Počas svojej dlhej existencie Rolex vytvoril nespočetné množstvo náramkových hodiniek a stal sa nepopierateľným tvorcom pravidiel v tomto odvetví.

Na začiatku stál muž: Hans Wilsdorf narodený 22. marca 1881 v bavorskom meste Kulmbach. Jeho životopis sa začal ranou osudu – ako dvanásťročný prišiel o oboch rodičov a dostal sa do opatery svojho strýka. Absolvoval obchodné vyučenie a zamestnal sa ako cudzojazyčný korešpondent v Cuno Kourten, poprednej importnej a exportnej spoločnosti, ktorá okrem iného slúžila aj na hodinky. Wilsdorf sa stal závislým na „hodinkovom víruse“ a založil hodinársky obchod Wilsdorf & Davis Ltd. (zakladatelia Hans Wilsdorf a Alfred Davis) v Londýne, v tom čase centre priemyselného sveta – pre švajčiarske hodinky. V hodinárskej továrni Aegler v Bieli kúpil kvalitné švajčiarske hodinky a predával ich v Anglicku.

V La Chaux-de-Fonds, švajčiarskom El-Dorado, otvoril pobočku. V priebehu jedného roka sa spoločnosť stala jednou z najväčších spoločností v európskom obchode s hodinkami. V roku 1908 Wilsdorf zapísal do obchodného registra značku „ROLEX“. Sám o výbere názvu napísal „ROLEX znie dobre, ľahko sa udržiava a dá sa vysloviť aj vo všetkých európskych jazykoch“.

ROLEX bola prvou spoločnosťou, ktorá napísala názov značky na ciferník, no aj tak trvalo niekoľko desaťročí, kým sa táto obnova objavila na všetkých hodinkách. V roku 1940 bola päťcípa korunka, ktorá znamenala päť prstov jednej ruky, synonymom ručnej práce každého ROLEXu, napísaného nad značkou. Dnešný dizajn koruny existuje od roku 1950.

Inovácie od Rolex

Wilsdorf – ako vraví príslovie – „vložil všetky vajíčka do jedného košíka“. Bol pevne presvedčený, že náramkové hodinky čoskoro nahradia vreckové hodinky, ktoré boli v tom čase ešte dominantné. Zákazníci však nesúhlasili, mnohí si mysleli, že náramkové hodinky sú príliš malé, príliš krehké, nemužné, nepresné a príliš citlivé na prach a vlhkosť. Aby vyvrátil námietky svojich zákazníkov , nechal Wilsdorf niekoľkokrát overiť presnosť svojich náramkových hodiniek. V roku 1910 získal ROLEX ako prvý na svete švajčiarsky certifikát presnosti . V roku 1914 britské observatórium Kew udelilo náramkovým hodinkám ROLEX certifikát presnosti triedy A, ocenenie vyhradené výhradne pre námorné chronometre.

Oyster Kanalschwimmer Mercedes                 Gleitze Prince Brancard Ref. 862

Vzhľadom na vysoké dovozné dane na hodinky Wilsdorf opustil Anglicko a v roku 1919 založil v Ženeve „Montres ROLEX SA“, centrum hodinárstva. Wilsdorf je vytrvalý vo vývoji úplne uzavretého prípadu. V septembri 1926 nastal zlom. Predstavil prvé hermeticky uzavreté puzdro – vodotesné puzdro Oyster. Skúškou kalenia pre hodinky bolo preplávanie Lamanšského prielivu anglickou sekretárkou Mercedes Gleitze. Pokus o prejazd zlyhal, ale ROLEX fungoval perfektne. Tvorivý komunikačný génius Wilsdorf pochopil, ako využiť mediálny rachot okolo tohto podujatia vo svoj prospech. Od tohto bodu stála „ustrica“ za vysokou kvalitou a pomohla značke ROLEX k svetovej sláve. Zrodil sa koncept svedectiev.

O mesiac neskôr zakladateľ ROLEX podal patentovú prihlášku na švajčiarskom federálnom úrade pre duševné vlastníctvo v Berne. Mnohé modely ROLEX stále nesú pečať schválenia „Oyster“. S týmto doplnkom ponúka ROLEX svoje obzvlášť robustné a vodotesné náramkové hodinky.

Bubble Back California Dial Ref. 3131           Explorer Ref. 1016

Nespočetné množstvo spoločností teraz používa prominentné reklamné médiá, aby upozornili na svoje produkty. ROLEX je priekopníkom aj v marketingovom sektore. Časomiery ROLEX boli vždy v popredí, prvé prekročenie Lamanšského prielivu, prvé dobytie Mount Everestu Sirom Edmundom Hillarym a Tenzingom Norgayom a prvý prieskum Mariánskej priekopy. Tak sa to stalo v roku 1960, keď Jacques Piccard a Don Walsch vybavení potápačským člnom Bathyscape a Rolex dosiahli hĺbku 10,916 metra. Hodinky ROLEX sa tak spájajú s úspechmi vynikajúcich osobností z rôznych oblastí, ako je šport, výskum, kultúra a objavy.

Ďalšou inováciou v histórii hodiniek bol 360° odstredivý rotor, večný rotor vyvinutý osobne Wilsdorfom. V roku 1931 si Wilsdorf nechal patentovať takzvaný „Bubble Back“.

V roku 1954 bol uvedený na trh Explorer, ktorý bez poškodenia znesie najväčšie teplotné výkyvy a zároveň ide o najpuristickejšie hodinky pod Rolex Toolwatches.

Datejust 18K White Gold Ref. 1601 for Sultan Qabus    Rolex Datejust Ref. 16013

ROLEX Oyster Perpetual sú prvé funkčné automatické náramkové hodinky s rotorom. Perpetual rotor teda predstavuje tretiu kvalitatívnu vlastnosť Oyster, hneď po chronometrickej presnosti a vodeodolnosti. Vyvinutý rotor sa donekonečna otáča okolo svojej osi. Pohyb tak môže byť ťahaný nahor výlučne pohybom zápästia nahor a nadol. Tento brilantný vynález dodnes tvorí srdce každých moderných hodiniek s automatickým naťahovacím mechanizmom.

V roku 1933 bol zaregistrovaný názov Rolesor. Rolesor označuje kombináciu zlata a nehrdzavejúcej ocele, ktorú používajú hodinky ROLEX. Táto kombinácia materiálov sa stala charakteristickým, estetickým znakom značky. Stále je základným pilierom kolekcie Oyster Collection.

„Datejust“ zjednotil všetky dôležité inovácie ROLEX – vysokú presnosť, vysokú vodeodolnosť, automatický samonaťahovací mechanizmus a dátum v priezore v polohe 3 hodiny ciferníka. Lupa nad dátumovým okienkom, takzvané Cyclopsovo oko, je dôležitým rozpoznávacím prvkom modelov Datejust.

V roku 1956 predstavil ROLEX na hodinárskom veľtrhu v Bazileji Oyster Perpetual Day-Date, prvé hodinky, ktoré ukazovali nielen dátum, ale aj plnohodnotný pracovný deň. Na stupnici popularity sú ROLEX Day-Date na vrchole, považujú sa za dobrý prínos a sú najkopírovanejšími hodinkami na svete. Jednoduchosť a elegancia týchto hodiniek snov presvedčila mnoho osobností vrátane Johna F. Kennedyho, Ronalda Reagana, Martina Luthera Kinga, Dalajlámu, Erica Claptona, Placida Dominga, Nadine Capellmann, Jackieho Stewarta a mnohých ďalších. V tom istom roku bol verejnosti predstavený ďalší model z rodiny Oyster – Oyster Perpetual Milgauss, ktorý svojimi konštrukčnými vlastnosťami odolával silným magnetickým poliam. Tento model si obľúbili najmä vedci z Európskeho centra pre jadrový výskum (CERN).

Roley Day-Date Ref. 118238                                 Milgauss Ref. 1019

Bezpochyby najznámejší model rodiny ROLEX – Submariner, uvedený na trh v Bieli v roku 1953, je jedným z najlepších potápačských hodiniek na svete. Ponorka s typickou čiernou otočnou lunetou predstavuje nový žáner potápačských hodiniek! Sesterský model Sea-Dweller je odolný voči vode až do hĺbky 1220. Prvý Sea-Dweller, nápadný chýbajúcou lupou dátumu, prišiel na trh v roku 1971.

Sea Dweller Ref. 116660 from 2014    Vintage Submariner Big Crown Ref. 5508 from 1958

Aktuálny model Rolex Sea Dweller / Deepsea, jedny z najodolnejších hodiniek na svete, prežili vodotesnosť do takmer 3900 metrov hĺbky ponoru bez poškodenia. V hĺbke 3 900 metrov musí sklíčko hodiniek vydržať silu okolo 3 ton. Pred predajom je každý model Deepsea testovaný v špeciálne vyvinutej tlakovej nádobe.

S príchodom medzikontinentálnych letov v 50. rokoch minulého storočia bol vývoj pilotných hodiniek tiež v dohľadnej budúcnosti. Na žiadosť Pan American Airlines (Pan Am) vytvoril ROLEX S. A master GMT. Hodinky, ktoré umožňujú zobrazenie dvoch rôznych časových pásiem súčasne. Upútala pozornosť modro-červená obruba. Napriek niektorým novým vydaniam GMT-Master dodnes nestratil svoju fascináciu. Rovnako ako v prípade Porsche 911, dizajnéri domu Rolex aj najnovší model vyzerajú ako jeden z jeho predchodcov.

V roku 1960 zomrel vizionársky génius Hans Wilsdorf. Zanechal po sebe značné životné dielo.

Už počas svojho života nechal patriarcha ROLEX, ktorý zostal bezdetný, previesť celý kapitál spoločnosti Montres ROLEX SA na neziskovú nadáciu Hans Wilsdorf Foundation – aby zabezpečil prežitie svojej spoločnosti.

GMT-Master II Ref. 116710BLNR „Batman“

Rolex a pretekárske športy

V roku 1963 Rolex predstavil Daytonu. Pomenovaný podľa mesta Daytona na Floride, ktoré má dlhú tradíciu v pretekoch a motoristickom športe. Od roku 1962 je Rolex hlavným sponzorom pretekov Daytona Beach. Sir Malcom Campell, jeden z najúspešnejších pretekárov na trati, ktorý rok čo rok zlepšoval svoje vlastné svetové rekordy, bol nadšeným sponzorom ROLEX. Telegram pre ROLEX potvrdzuje robustnosť jeho Oyster: „Včera pri pokuse o rekord boli opotrebované hodinky ROLEX, bežia napriek veľkému nákladu – stále veľkolepé“.

Daytona Cosmograph je považovaný za športový chronograf par excellence. Usporiadanie pomocných ciferníkov pre hodiny a minúty na trojke a deviatke je stále aktuálne z hľadiska prehľadnosti a funkčnosti. Za presnosť hovorí certifikácia COSC. Pečať kvality švajčiarskeho skúšobného inštitútu zaručuje odchýlku niekoľkých sekúnd počas dňa.

Takzvané Paul Newman „Daytona“ – variant s pútavým ciferníkom, „Exotic Dial“, sú najobľúbenejšie vintage hodinky značky ROLEX. Za posledných 25 rokov sa trhová cena PN Daytona zvýšila a teraz sa obchoduje za násobok pôvodnej predajnej ceny.

Meno slávneho herca a pretekárskeho jazdca Steva McQueena sa často spája s Rolex Model 1655 Explorer II. Faktom je, že neexistujú žiadne obrázky, ktoré by ho ukazovali s týmito hodinkami na zápästí, namiesto toho existujú dôkazy, ktoré ukazujú Steva McQueena s Rolex Submariner.

Explorer II Ref. 216570 from 2015    Vintage Explorer II Straight Hand Ref. 1655 Orange Hand Freccione from 1972

 

V spoločnosti Rolex je diskrétnosť najvyššou prioritou

Jedno je isté, ROLEX patrí k najprestížnejším značkám na svete. Presné údaje o predaji však nie sú zverejnené – prioritou je diskrétnosť. Otvorenie výrobného závodu s rozlohou 158 000 metrov štvorcových v Plan-les-Quates v roku 2005 ukazuje veľkosť priemyselného podniku.

Značka s korunkou v znaku je jednou z mála spoločností, ktorá si sama vyrába takmer všetky časti hodiniek. Hovorí sa, že ROLEX, ktorý zamestnáva asi 6000 ľudí, je najväčším spracovateľom zlata vo Švajčiarsku. Žiadne spracovanie nie je ponechané na náhodu. Od lisovania zlatých zliatin, napr. patentovanej zliatiny červeného zlata „Everose“, až po mechanické spracovanie a montáž komponentov hodiniek, púzdra, ciferníka a náramku sa všetko vyrába v ROLEX.

Podľa spoľahlivých odhadov ROLEX vyrába okolo 800 000 hodiniek ročne, ako aj približne 200 000 hodiniek sesterskej značky Tudor.

Tudor – cenovo dostupnejšie hodinky od Rolex

Tudor uviedol na trh Wilsdorf v roku 1926 ako alternatívu: „Už niekoľko rokov som uvažoval o výrobe hodiniek, ktoré môžu naši predajcovia predávať lacnejšie ako náš ROLEX, ktorý je rovnako spoľahlivý. Z tohto dôvodu sme založili spoločnosť Montres Tudor SA“

Tudor Heritage Black Bay Ref. 70220r

Rolex ako stelesnenie luxusu

Žiadne iné luxusné hodinky nie sú tak populárne ako hodinky ROLEX. ROLEX je rovnako štatistickým symbolom a druhom poistenia, pretože ROLEX na zápästí znamená peniaze. Tak či onak, ROLEX je a zostáva mýtom, ikonou švajčiarskeho luxusného hodinárskeho priemyslu.

Sky Dweller 18k White Gold aus 2015          Yachtmaster 18k Gelbgold/Edelstahl aus 2010

Rolex Highlights

                              

Submariner Date Fat Four       Submariner COMEX         Vintage Quartz BETA 21 Ref. 51009

Ref. 16610LV for 2003            Ref. 16800 from 1982               18k White Gold from 1973

                               

Rolex Pre-Daytona Ref. 6238      Rolex Explorer Ref. 6150     Rolex Submariner Big Crown                                                                                            „James Bond“ Ref. 6538

 

                               

Rolex Milgauss Refl. 6542  Rolex Vintage Chronograph             Rolex Vintage Submariner                                          „Jean-Claude Killy“ Ref. 6036           Ref. 5510

 

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here