Tento epos sa volá „Posledné hviezdy strieborného plátna“ (The Last Movie Stars) a režíruje ho kolega z filmovej hviezdy Ethan Hawke. Pre milovníkov hodiniek to nie je obyčajný filmový kúsok. Paul Newman môže byť videný, ako nosí Rolexky, ktoré dostali jeho meno na osobných záberoch počas celého filmu, ktorý je z jednej časti konvenčným dokumentom, z časti filmovej kritiky a z časti je snímkou ​​našich dnešných životov.

Paul Newman a Joanne Woodwardová z plagátu Posledných filmových hviezd. 

Image, Warner Media

Prečo sa pozeráme

Posledné hviezdy na striebornom plátne sa na streamovaciu platformu dostali len včera (v r. 2022) a teraz skvely úspech. A musím sa pridať ku kritikom, ktorí tlieskajú Ethanovi Hawkeovi za jeho unikátne zameranie na to, čo môže byť často unavený žáner.

V 80. rokoch Paul Newman poveril svojho priateľa scenáristu, aby mu pomohol napísať memoáre. Na vykonanie tejto monumentálnej úlohy boli rozhovory s každým v Newmanovom živote (vrátane samotného Newmana) – a tieto rozhovory boli zaznamenané na pásku. Výsledkom boli hodiny a hodiny a hodiny nahrávania od priateľov hercov ako Robert Redford a režisérov ako George Roy Hill. Ale aj Newmanova manželka Woodwardová – a dokonca aj jeho prvá manželka Jackie Witteová. Chcel, aby sa každý vyjadril.

Paul Newman režíroval svoju manželku Joanne Woodward na pľaci. Image, Warner Media

Ale potom jedného dňa Newman vzal tie pásky a zapálil ich – úplne ich zničil. Tento požiar zničil iba hlasy – pretože boli urobené kompletné prepisy všetkých rozhovorov v hodnote tisícok strán. Rýchly posun vpred o 40 rokov a Hawkeovi zavolali Newmanove dcéry, či by mohol režírovať film založený na týchto prepisoch. Jeho riešením je zhromaždiť čo najviac svojich slávnych priateľov a nechať ich nahovoriť rozhovory, aby ich zahrali.

Hawke nezostavil nejaký vysokorozpočtový scenár VoiceOver. Každý z hercov (George Clooney ako Newman, Laura Linney ako Woodward) predvádza svoje party na Zoome na počítačovom mikrofóne. Výsledok je strašidelne krásny.

Paul Newman na natáčaní filmu   Veľký Waldo Pepper (1975) po boku svojho priateľa Roberta Redforda. Image, Warner Media

Príbeh Newmana a Woodwardovej je vyrozprávaný prostredníctvom filmov, v ktorých účinkovali a ktoré vyrozprávali vlastnými slovami. Prostredníctvom nich a ich blízkych získavame úplne nový obraz o tom, kým boli, aké to bolo byť tak dlho vydatá tvárou v tvár sláve a ako to ovplyvnilo ich rodinu (do filmu prispievajú aj ich deti ).

Paul Newman s hodinkami Rolex Daytona ref. 6239.

Tu vo svete hodiniek možno mnohí poznajú meno Paula Newmana len kvôli Rolex Daytona. A to preto, že existuje určitá podskupina odkazov Rolex Daytona s exotickými ciferníkmi známymi ako Paul Newman Daytonas. Medzi neNewmanom a Newmanom Daytona nie sú okrem ciferníka žiadne mechanické rozdiely. A z tohto dôvodu sú hodinky Newman Daytona jedny z najvyhľadávanejších na svete.

Najslávnejšie Paul Newman Daytona sú tie, ktoré sám nosil najviac a je s ním najviac spájaný. To by bol ref. 6239 s bielym exotickým ciferníkom, ktorý bol v roku 2017 vydražený na aukcii Phillips za viac ako 17 miliónov dolárov. Hodinky boli darom od Woodwarda a na zadnej strane mali nápis „Drive Carefully Me“ (Newman začal serióznu a úspešnú kariéru pretekára). Neskôr skončili v rukách priateľa Newmanovej dcéry – dar od Paula v polovici osemdesiatych rokov. Pre celý príbeh týchto hodiniek si pozrite naše pokrytie aukcií 2017 a referenčné body na Paul Newman Daytona.

 

Paul Newman’s Daytona ref. 6239 s exotickým bielym ciferníkom na značkovom remienku.

A tento film sa veľmi zaujímavým spôsobom venuje sledovaniu, spochybňuje význam, ktorý dávame predmetom, ktoré kedysi patrili ikone. Šiestu a záverečnú časť dokumentu otvára tikajúci zvuk chronografu. O necelú minútu vidíme známu tvár: Aurel Bacs, dražiteľ, stojaci na pódiu dnes už legendárnej aukcie Paula Newmana Daytona. Získame obraz slávneho prípadu a sledujeme, ako sa ponuky začínajú valiť.

 

Krátko po tejto scéne počujeme, ako sa Hawke rozpráva so svojou manželkou Ryan Shawhughes (producentka filmu) cez Zoom. Pýta sa jej, čo si CNN myslí o úvodnom zostrihu filmu (niečo ako meta moment, keďže sme to videli pri sledovaní filmu). Povie Hawkovi, že milujú naratívny oblúk v šiestich častiach. Potom povie: „Aukcia hodiniek – nedostali.“ Hawke je zmätený a čuduje sa, prečo tomu nerozumejú. „Pre mňa sú to sysľa, ktorý si pochutnáva na mŕtvych.“

Aurel Bacs počas aukcie Daytona Paula Newmana v roku 2017.

Jeho žena ho tlačí späť. „Nemyslím si, že zahanbovanie ľudí, ktorí sa uchádzajú o tieto hodinky, je to, čo sa snažíte dosiahnuť.“

„Nie, tak to nemyslím,“ hovorí. „Teda, aj ja chcem tie hodinky! Rád by som ich mal, tak o čom to hovorím?“

Obaja si uvedomujú, že dôležitosť tejto scény nie je znepriateliť si aukcie, ale ukázať, ako si ľudia vážia Newmana, muža. „Nemôžete si kúpiť hodinky Paula Newmana,“ hovorí Hawke. „Sú to jeho hodinky. To, čo ich robí krásnymi, je on. Hodinky nie sú nič. Je to darček od jeho manželky .“

Počas tejto konverzácie Zoom sa prehrávajú zábery Bacsa a aukcia sa neustále zvyšuje. „Je to súkromná vec, ktorá je teraz zverejnená po smrti,“ hovorí Hawke. „Ale je to niečo skutočné.“ A potom Bacs buchne kladivom na vtedy najdrahšie náramkové hodinky na svete, aké sa kedy predali.

Caseback Daytona Paula Newmana so správou od Joanne Woodwardovej.

Je to dojímavý moment a stojí za to premýšľať najmä pre tých z nás, ktorí sú tak hlboko v tomto svete hodiniek. Niekedy je ľahké stratiť zo zreteľa ľudskosť. Po prvé, keď som teraz videl tento film v hodnote takmer šesť hodín, vidím Newmana, jeho hodinky a jeho vzťah s manželkou v úplne novom svetle. Sú tam scény, kde vidíme staré rodinné domáce filmy a v nich má Newman svoju Daytonu. Bol to jeho spoločník doma aj v neskoršom živote za volantom. On a Woodward mali slabý, ale silný vzťah, takže keď som videl rytinu na zadnej strane v šiestej časti filmu, po zhliadnutí celého oblúka ich životov, bolo to o to výnimočnejšie. To je to, čo robí hodinky dôležitými.

 

Keď sa pozeráme

V piatej časti dokumentu sa do centra pozornosti dostáva téma Newmanovho nadmerného pitia. Existuje príbeh o ťažkých časoch v manželstve medzi Woodwardom a Newmanom, keď sa raz v noci vráti domov veľmi opitý a ona mu nechce dovoliť, aby sa vrátil domov. Povie mu, že jediný spôsob, ako sa môže vrátiť, je, že prestane piť. On hovorí: „Nemám rád ultimáta,“ na čo ona odpovie: „Toto nie je vyjednávanie.“ Ako sa tento rozhovor odohráva, na obrazovke sa objaví fotografia ich dvoch [00:07:55] a na koženom remienku môžete jasne vidieť Newmanovu Daytonu. Potom sa pýta, čo ak pije len pivo… a ona súhlasí.

Image, Warner Media

Uprostred tej istej piatej časti Newman (stvárnený Clooneym) premýšľa o svojich zlyhaniach otca svojho problémového syna Scotta – ktorý zomrel na predávkovanie. Newman reflektuje všetko, čo mohol urobiť inak, znamenia, ktoré si všimol, no nekonal, ako aj postrehy o sebe. Na obrazovke sa mihne séria obrázkov [00:27:28] vrátane pomerne slávneho jedného z nich a jeho syna na pretekárskej dráhe, jeho syna v banánovom tričku Chiquita a Newmana so svojou Daytonou.

 

Image, Warner Media

Posledné hviezdy strieborného plátna (v hlavnej úlohe s Paulom Newmanom, ktorého nahovorili George Clooney a on sám, a Joanne Woodwardovou, ktorú stvárnila Laura Linney a ona sama) režíruje Ethan Hawke. Všetkých šesť častí je teraz k dispozícii na streamovanie na HBO Max.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here