V roku 1860 otvoril Edouard Heuer svoju prvú hodinársku dielňu v St. Imier, malom mestečku vo švajčiarskej Jure v západnom Švajčiarsku. Od založenia sú inovácie Edouarda Heuera charakteristickým prvkom manufaktúry. Heuer je vynálezcom slávneho „kyvného zariadenia“ (swinging gear) pre mechanické stopky, patentovaného v roku 1887. Táto technická inovácia je základným kameňom presného merania času, ktorý dodnes používajú poprední výrobcovia mechanických chronografov. Je súčasťou napríklad Calibre 1887, ktorý je kompletne vyvinutý a vyrobený spoločnosťou Heuer.

Heuer Vintage Chronograph Calendar z roku 1955

Inovácie Heuer

Takmer 160-ročná história spoločnosti dokazuje nevyčerpateľného priekopníckeho ducha manufaktúry. V roku 1911 Heuer predstavil prvý palubný chronograf pre vozidlá s názvom „Time of Trip“. V roku 1916 bola vynájdená prvá stotina druhého chronografu. V roku 1933 prvé hodinky pre pretekárske autá, 1950 prvý ciferník so svetovým časom, v roku 1962 predstavil Heuer legendárne stopky Autavia, klasiku medzi hodinkami Heuer. V roku 1964 sa Heuer pripojil k Leonidasovi. V spolupráci s Breitling a Dubois-Depraz sa spoločnosti Heuer podarilo uviesť na trh automatický strojček chronografu s mikrorotorom Caliber 11. V tom istom roku bol predstavený Heuer Monaco.

Heuer Vintage Calculator Chronograph Ref. 110633

V roku 1976 bol Heuer Monza uvedený na trh pri príležitosti prvého titulu majstra sveta Nikiho Laudu.

V roku 1983 predstavil Tag Heuer prvý kremenný chronograf na svete s analógovým displejom. O 2 roky neskôr spoločnosť prevzala skupina TAG (Techniques d’Avant Garde) a zmenila svoj názov na TAG Heuer. V roku 2004 bol predstavený prvý mechanický strojček s remeňovým pohonom, lineárnou zotrvačníkovou hmotou a keramickými ložiskami a len o rok neskôr prvý mechanický náramkový chronograf s presnosťou merania na stotiny sekundy. V roku 2008 vyhral TAG Heuer prestížnu Grand Prix d’Horlogerie de Genève v kategórii „Najlepšie športové hodinky“ s chronografom Grand CARRERA Caliber 36 RS. Medzitým sa TAG Heuer viac venuje svojmu odkazu a oživuje početné klasiky.

Heuer Vintage Autavia Chronograph Ref. 2446

Heuer Vintage Autavia Automatic Ref. 1563

Heuer Vintage Autavia IDF Chronograph PVD Ref. 113603

Legendárne hodinky Heuer – Carrera

Heuer Vintage Carrera Chronograph Ref. 3147N

Heuer Vintage Carrera Chronograph Ref. 7753

Heuer Vintage Carrera Chronograph Ref. 3647T

Heuer navrhol niekoľko revolučných hodiniek a vedel ich uviesť na scénu. V roku 1964 sa zrodila séria CARRERA. Rad Heuer Carrera obsahuje športové hodinky, ktoré sú inšpirované najmä motoristickým športom. Sám Jack Heuer, nadšený prívrženec motoristického športu, navrhol CARRERA. Charakteristickým znakom Carrery je vynikajúca čitateľnosť, vodotesnosť a vysoká odolnosť proti nárazom.

Jack Heuer, pravnuk zakladateľa spoločnosti, pomenoval hodinky podľa slávnych cestných pretekov z 50. rokov minulého storočia „CARRERA PANAMERICANA“ v Mexiku. CARRERA – ako prvý chronograf s funkčným ciferníkom bol poctou Juanovi Manuelovi Fangiovi, emblematickému veľvyslancovi Heuer. Názov hodiniek odkazuje na španielske slovo „Carrera“, čo znamená „rasa najvyššej kategórie“.

Carrera sa stala najznámejším športovým chronografom v histórii hodiniek. Športové hodinky z kolekcie Carrera sú považované za vynikajúce príklady hodinárstva. O úspechu týchto hodiniek svedčí množstvo nových edícií a modelových variácií.

Jack W. Heuer, pravnuk zakladateľa spoločnosti, predstavil 3. marca 1969 slávny kaliber „Chronomatic“. Chronomatic Caliber 11 bol prvým strojčekom s chronografom, ktorý mal samonaťahovací mechanizmus s mikromotorom. Dielo vytvorili Heuer-Leonidas (dnes TAG Heuer), Breitling, Buren a Dubois-Dépraz pod názvom „Project 99“, čím sa vytvorila skutočná revolúcia vo svete hodiniek.

Legendárne Heuer Monaco

V tom istom roku Heuer uviedol na trh MONACO, prvý štvorcový, vodotesný, automatický chronograf na svete vybavený „Caliber 11 – Chronomatic“. Odvážny dizajn hodiniek s ohnivočervenými ručičkami chronografu, kovovým modrým ciferníkom, klenutým zafírovým sklíčkom a hranatým puzdrom znamenal úplný rozchod s konvenčnou estetikou v dizajne hodiniek. Názov MONACO by mal pomôcť osloviť elegantnú, náročnú cieľovú skupinu. Avantgardný dizajn bol dobre prijatý. Heuer Monaco bol dlhý čas obľúbeným modelom pretekárskych jazdcov a filmových hviezd. Dodnes je považovaný za trvalý symbol slávy, postavenia a štýlu a teší sa neuveriteľnej obľube.

Heuer Vintage Monaco Automatic Chronograph Ref. 1133B „Steve McQueen“

Steve McQueen nosil Heuer MONACO vo filmových klasikách „Le Mans“. V roku 1971 vstúpil do kín Le Mans a preslávil značku HEUER po celom svete. Najprestížnejšie hranaté hodinky na svete sú aj dnes spojené s hercom. „McQueen MONACO“ je jedným z najcennejších kúskov na medzinárodných hodinárskych trhoch. V júli 2012 sa Steve McQueen ‚Monaco‘ (model 1133B) predal za veľkolepých 650 000 USD.

Medzitým je na trhu niekoľko modelov vrátane – MONACO SIXTY NINE, MONACO V4, MONACO GRANDE DATE, MONACO CLASSIC CHRONOGRAPH.

V roku 2009 predstavil TAG Heuer špeciálnu edíciu prvého Monaka, limitovanú na 1000 kusov. Medzi klasické vlastnosti modelu patrí strojček „Caliber 11“, tlačidlá na 2. a 4. hodine, počítadlá na 9. a 3. hodine, korunka na 9. hodine, dátumové okienko na 6. hodiny a horizontálne hodinové indexy pokryté diamantom.

HEUER / TAG Heuer & Sport

Za dlhé roky ich existencie prišlo s hodinkami TAG Heuer do kontaktu mnoho významných osobností. Spojenie s motoristickým športom ponúkalo aj množstvo zaujímavých podujatí. Slogan „Time For Action“ je zo 70. rokov a jasne ukazuje úzke prepojenie medzi „Action“ a hodinkami Heuer.

Veľmi špeciálny vzťah medzi TAG Heuer a medzinárodným pretekárskym športom bol a stále je jedným z charakteristických znakov spoločnosti. V rokoch 1992 až 2003 značka vyrábala zariadenia na meranie času pre Formulu 1. Dva z najúspešnejších tímov, menovite „Ferrari“ a „McLaren-Mercedes“ stále používajú súčasné prístroje TAG Heuer. TAG Heuer je už deväť rokov aj oficiálnym časomeračom slávnej pretekárskej série IndyCar z Ameriky.

Heuer bol oficiálnym sponzorom zimných a letných olympijských hier v roku 1980. Od roku 2003 spoločnosť preberá oficiálne merania času pre Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní v St. Moritz. Pri tejto príležitosti dizajnéri domu vytvorili sériu chronografov, limitovanú na 750 kusov. V roku 2016 nadviazala hodinárska značka TAG Heuer partnerstvo s anglickou Premier League.

Značka TAG Heuer si vytvorila jasnú identitu a vysoký stupeň uznania prostredníctvom svojho dôsledného záväzku sledovať čas v špičkových športoch.

Ambasádori značky TAG HEUER

Jack Heuer, pravnuk zakladateľa spoločnosti, rýchlo pochopil, že reklamný nosič je veľmi dôležitý a dal známym ľuďom z filmu a športu hodinky HEUER. Jedinou podmienkou jeho daru bola fotografia filmovej hviezdy s hodinkami na zápästí. Po krátkom čase mal fotky Jacka Lemmona, Burta Reynoldsa a Charltona Hestona.

Tag-Heuer Twenty Four Ref. 5110

Medzitým sú známe tváre kampane TAG Heuer: Leonardo DiCaprio, Delta Goodrem, Brad Pitt, Uma Thurman, Tiger Woods, Maria Sharapova, Fernando Alonso, Lewis Hamilton, Shahrukh Khan, Chris Hemsworth a mnohí ďalší. Medzi známych bývalých ambasádorov Heuer patrili: Niki Lauda, ​​Jacky Ichx, Steve McQueen, Jim Clark, Emerson Fittipaldi a mnoho ďalších VIP.

Spoločnosť TAG Heuer je v celosvetovom rebríčku hodinárov z hľadiska veľkosti a obratu na štvrtom mieste. TAG Heuer je súčasťou výrobcu luxusného tovaru Moët Hennessy – Louis Vuitton (LVMH) Group od roku 1999. Jack Heuer odišiel do dôchodku v roku 2013 a teraz je čestným prezidentom značky TAG Heuer. Zakladateľov pravnuk je jedným z posledných veľkých mužov švajčiarskeho hodinárskeho sveta.

Highlights

Heuer Vintage chronograf Flyback BUNDESWEHR 3H Ref. 1550 SG

Heuer Vintage Montreal Chronograf PVD Ref. 110501

Heuer Vintage Silverstone Automatický chronograf Ref. 110313F

Heuer Vintage Autavia Automatic „Peweter“ Ref. 112.603

Heuer Vintage Camaro Chronograph Tropic Dial Ref. 7720NT

Heuer Vintage Camaro Ref. 7228S

 

Viac o TAG – Heuer

Camaro

Carrera

Autavia

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here