Odkedy  sa v júni prvýkrát objavili správy  o tom, že Paul Newman Daytona vlastnené Paulom Newmanom, sa tento rok na jeseň dostanú do aukčného bloku, je to najdiskutovanejšia téma v kruhoch hodiniek po celom svete a má to dobrý dôvod. Toto sú hodinky, ktoré v mnohých ohľadoch odštartovali vintage Rolex šialenstvo, ktoré vidíme dnes, takmer tri desaťročia. Zberatelia a predajcovia vedeli, že hodinky sú na trhu a rovnako dlho ich prenasledovali. Minulý týždeň som mal možnosť stráviť pár minút so  skutočnými  hodinkami a musím povedať, že to bol celkom vzrušujúci zážitok.

Pre tých z vás, ktorí si potrebujú zopakovať históriu týchto hodiniek, je tu rýchla verzia: V roku 1984 chodil mladý muž menom James Cox s dcérou Paula Newmana Nell a navštevoval rodinu v Connecticute. Paul sa spýtal Jamesa na čas, a keď James povedal, že nenosil hodinky, Paul mu dal svoje. Áno, dosť šialené, však? Teraz, po niekoľkých desaťročiach nosenia hodiniek, sa James rozhodol dať ich do aukcie, pričom časť výťažku ide v prospech Nadácie Nell Newman (on a Nell sú stále dobrými priateľmi, aj keď sa už dávno rozišli). To sú len základy, ale ak chcete viac podrobností, môžete  si pozrieť HODINKEE Magazine, Volume 1, kde Cara rozpráva celý (oveľa spletitejší) príbeh o tom, ako tieto hodinky konečne prišli na trh.

Samotné hodinky majú referenčné číslo 6239 Daytona (oceľová luneta, korunka a tlačidlá) s čiernym krémovým trojfarebným exotickým ciferníkom, ktorý teraz kvôli týmto hodinkám nazývame ciferník „Paul Newman“. Hodinky pochádzajú z roku 1968 a bol to darček pre Newmana od jeho manželky Joanne Woodwardovej. Na zadnej strane je vyrytý nápis „Drive Carefully Me“ a nápis je aj dnes na zadnej strane puzdra plne viditeľný a ostrý. Podľa Nell Newmanovej jej otec nosil tieto hodinky po celý čas asi 15 rokov, čo ich mal, dokonca ich používal na časované kolá v Lime Rock Park, kým ich nakoniec dal Coxovi.

Keď som minulý týždeň vstúpil do Phillips preview (náhľad aukcie) v Los Angeles, asi hodinu pred otvorením, bolo ticho a hodinky tam len sedeli v sklenenej vitríne vedľa Philippe Dufour Duality, 6200 Submariner v bezchybnom stave, a dve skoršie Heuer Autavias. Keby to bol nejaký iný Paul Newman, možno by sa dokonca stratil medzi extrémne silnou konkurenciou. Ale toto nebol  nejaký  Paul Newman, toto bol  ten Paul  Newman.

Okamžite som sa spýtal, či by som si mohol vziať hodinky na pár minút na zápästie a získať fotografie, ktoré tu vidíte. Tím Phillips ma láskavo zabavil a musím povedať, že pre človeka, ktorý je nadšený pre vintage Rolex, je na týchto hodinkách niečo naozaj magické. Znie to dramaticky, viem, ale bol to jeden z tých okamihov, keď ste v prítomnosti niečoho zvláštneho alebo významného a môžete to cítiť. Mám to šťastie, že v rámci podnikania v Hodinkee vidím naozaj veľa skvelých hodiniek. Držať Paula Newmana Daytonu je nevšedné. Ale toto bolo naozaj výnimočné.

Prvé čo ma zarazilo bol stav hodiniek. Ak ste videli fotografie uverejnené v  denníku Wall Street Journal  (ktorý o tom informoval ako prvý) alebo v  New York Times, možno ste si pomysleli, že hodinky sú dosť poškodené. Nie je to tak. Táto Daytona je v poctivom stave a zjavne bola roky nosená, ale šmuhy na časti ciferníka v krémovej farbe nie sú ani zďaleka také výrazné, ako sa zdá na týchto fotografiách, a puzdro a zadná časť puzdra vykazujú bežné škrabance od opotrebovania, ale vôbec nevyzerajú nejako zvlášť zničené.

Navyše, výstupky na puzdre hodiniek vyzerajú opotrebované, ale nie ako vyleštené na smrť; tlačidlá a korunka sú stále ostré a „lume plots“ (zákresy svetla) sa zdajú byť neporušené a správne. Ak by hodinky neboli „the ur-Paul Newman“, možno by to nebol najžiadanejší príklad, ale vzhľadom na kontext je oveľa vhodnejšie, aby hodinky ukázali, že s nimi nebolo manipulované (a že boli skutočne nosené), než aby boli v stave „new-old-stock condition“.

Nasadiť si hodinky na zápästie bol celkom neskutočný zážitok. Opäť, vyskúšal som veľa 6239 Daytonov a viac ako hŕstku Paul Newmans, ale tieto hodinky sú tak sakramentsky skvelé. Vedieť, že sám Newman sa na to pozeral zhora, rovnako ako ja, keď som robil túto fotografiu, je mimoriadne zvláštne. Môžete mi veriť, že som si urobil zábery zo zápästia, kým ma zdvorilo nepožiadali, aby som hodinky vrátil, a nemyslím si, že toto sú hodinky, ktoré budem môcť dostať z hlavy na nejaký čas.

Ešte vzrušujúcejšie pre mňa však bolo sledovať, ako na to počas ukážky reagovali ďalší zberatelia. Všetci od relatívnych nováčikov až po ľudí, ktorí hromadili skvelé kolekcie Rolex od čias nadvlády Bubbleback, boli priam vydesení. Hovoríme o dospelých mužoch, ktorí sa chichotajú a žiadajú svojich priateľov, aby ich iPhonom odfotili, ako stoja vedľa hodiniek v ich sklenenom obale. Celý zážitok bol peknou pripomienkou toho, aká zábavná môže byť táto naša malá vášeň a aká skvelá komunita sa okolo nej vytvorila od čias, keď boli tieto hodinky najhoršie predávaným modelom Rolexu.

Paul Newman Daytona je  8. položka v nadchádzajúcom výpredaji  Phillips’s  Winning Icons, ktorý sa uskutoční 26. októbra o 18:00 v New Yorku. Nesie vágny odhad „viac ako 1 000 000 dolárov“, hoci všetci vieme, že sa bude predávať za oveľa viac. V deň predaja a počas nasledujúcich týždňov pre vás budeme mať množstvo priamych prenosov. Zostaňte naladení.

Článok bol pôvodne publikovaný autorom Stephenom Pulvirentom na hodinkee.com 16. októbra 2017.

Zdroj: Paul Newman Paul Newman Daytona, HODINKEE, 16.októbra 2017

Príbeh jedných z najžiadanejších hodiniek na svete: „Lemon“ Paul Newman Daytona

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here