Hodinky, rovnako ako ľudia, sa rodia s určitými črtami, ale sú tiež a často najzaujímavejšie, keď viedli zaujímavé životy. 20. storočie bolo storočie, v ktorom technologické inovácie umožnili objavovať svet okolo nás spôsobmi, ktoré boli v predchádzajúcich storočiach nemožné, a samozrejme, hodinky boli nevyhnutnou súčasťou výbavy každého prieskumníka. Tu je šesť, ktoré pomohli ich majiteľom zapísať sa do histórie a ktoré zmizli z dohľadu – a ktorých osud by sme radi poznali.

Lindberghove Longines Lindbergh Hour Angle

Zdá sa to zvláštne, ale hodinky Longines Lindbergh Hour Angle, ktoré skutočne vlastnil a používal Charles Lindbergh, sa zdajú byť nepolapiteľné. Hodinky boli vyvinuté Lindberghom, aby pomohli pri výpočte hodinového uhla – uhlovej vzdialenosti nebeského telesa z Greenwichu, ktorá je nevyhnutnou súčasťou leteckej navigácie – z hodiniek Weems Second-Setting. Použitie sofistikovanejších navigačných metód, ako aj vysoko špecializovaných máp pre nebeské objekty, ich nakoniec urobilo zastaranými. Smithsonian Institute má vo svojej zbierke vintage hodinky Hour Angle no nezdá sa, že by to boli Lindberghove – hodinky darovala rodina Stanleyho Kinga a Stanley King bol zberateľom Lindberghových memorabílií – suvenírov, ako sú pamätné dosky – nie Lindberghove osobné veci. Zdalo by sa, že Lindbergh musel vlastniť hodinky Hour Angle – napokon ich navrhol  – ale kde by sa mohli nachádzať, sme neboli schopní určiť.

 

Speedmaster Buzza Aldrina

Toto sú pravdepodobne najznámejšie stratené prieskumnícke hodinky – Speedmaster Buzza Aldrina. Príbeh je všeobecne známy: Aldrinove hodinky Speedmaster boli naozaj nosené na mesačnom povrchu (hodinky Neila Armstronga zostali v module LEM/Lunar Excursion Module) ako náhradný časovač misie, keď zlyhal časovač misie v kokpite LEM. Mali skončiť v Smithsonianovom inštitúte, ale zmizli niekde na ceste a dodnes unikajú všetkým pokusom o nájdenie a obnovu (a ľudia sa o to snažia).

 

Blancpain Fifty Fathoms Jacquesa Cousteaua

Vyššie, Blancpain Tribute To 50 Fathoms, 2013

Toto je ďalšia zvlášna vec. Blancpain Fifty Fathoms boli priekopnícke hodinky: jedny z prvých skutočných moderných hodiniek navrhnutých pre potápanie, s otočnou časovanou lunetou a celkovým vzhľadom a pocitom, ktorý si teraz inštinktívne spájame s potápačskými hodinkami. Pôvodne ich navrhli kapitán Robert Maloubier a poručík Claude Riffaud pre francúzskych „bojových plavcov“ a v roku 1957 ich preslávil Jacques-Yves Cousteau vo filme Louisa Malleho Svet ticha. Blancpain má množstvo historických hodiniek Fifty Fathoms vo svojej múzejnej zbierke, no tie, ktorý v skutočnosti nosil Cousteau, tam vraj nie sú a my sa nestačíme čudovať, kde skončili.

 

Breitling Navitimer Scotta Carpentera

Breitling Cosmonaute, 1962 (prvý ročník)

Toto sú ďalšie slávne hodinky. Scott Carpenter bol jedným z astronautov „Mercury 7“ a je všeobecne známe, že nosil Breitling Navitimer na jeho lete na palube kozmickej lode Aurora 7 Mercury v roku 1962. Boli to prvé náramkové hodinky, aké kedy americký astronaut použil vo vesmíre a pravdepodobne by to nebolo len historicky zaujímavé, ale dosť cenné, bola známa jeho poloha. V určitom okamihu počas splashdown a zotavenia sa hodinky namočili a Carpenter ich poslal do Breitlingu na servis. Breitling dal Carpenterovi náhradné hodinky: Cosmonaute, ktoré boli inšpirované Carpenterovým návrhom, že pre vesmírny let by boli užitočnejšie hodinky s 24-hodinovou stupnicou. Jeho pôvodný Navitimer sa však stratil a či už bol náhodou vyradený, alebo stále leží niekde v zabudnutej skrini, krabici alebo skrini v Breitlingu, nikto zrejme nevie.

 

Cartier Santos-Dumont zo Santos-Dumont

Moderná kostra Cartier Santos-Dumont, ružové zlato, 2012

Ďalší skvelý príbeh, ku ktorému by sme boli radi, keby sme mohli pripojiť hodinky. Hodinky Cartier Santos-Dumont údajne vznikli ako výsledok sťažnosti priekopníckeho pilota Alberta Santosa-Dumonta svojmu priateľovi Louisovi Cartierovi, že vreckové hodinky sú pri pilotovaní lietadla nepraktické. Zdá sa, že je to nepopierateľne pravda a je tiež nesporne pravda, že by bolo len veľmi málo dôvodov pomenovať hodinky po Santos-Dumontovi, keby Santos-Dumont nemal dosť blízky vzťah ku vzniku hodiniek. Santos-Dumont pôvodne predával Cartier v roku 1911 a podľa Cartiera bol prvý prototyp vyrobený pre Santos-Dumont v roku 1904, ale nikto nevie, čo sa s ním stalo. Ďalší život Santosa-Dumonta bol ťažký kvôli zlému zdraviu; nakoniec opustil Paríž a vrátil sa do rodnej Brazílie.

 

Eterna Thora Hyderdahla

Tieto by mal byť označené ako „dočasné“, pretože hoci sa často opakovalo, že slávny etnograf Thor Heyerdahl nosil hodinky Eterna na svojej ceste cez Pacifik v roku 1947 na plti z balzového dreva, nikdy sa nepreukázalo, že to takto v skutočnosti bolo. Cesta bola uskutočnená ako pokus demonštrovať vierohodnosť Heyerdahlovej teórie, že Polynéziu kolonizovali cestujúci z Južnej Ameriky. Neskôr sa pokúsil dokázať podobnú teóriu o kolonizácii Južnej Ameriky Afričanmi plavbou na papyrusovej trstinovej lodi – Ra – cez Atlantik. Zatiaľ čo obe cesty boli úspešné, jeho teórie zostávajú kontroverzné (moderné štúdie DNA však naznačujú, že na tom niečo mohlo byť). Hodinky Eterna Kontiki vyšli v roku 1958 a opäť sa zdá nepravdepodobné, že by Eterna dala hodinkám toto meno a použila na marketing Heyerdahlove expedície, keby spojenie nebolo legitímne. Nepodarilo sa nám však nájsť žiadny priamy dôkaz, že Heyerdahlove hodinky boli Eterna – ani žiadny záznam o ich osude.

2 COMMENTS

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here