Koncom 70. rokov sa Steven Spielberg – čerstvo po svojom vyčíňaní vz druhej svetovej vojny v roku 1941 – zameral na réžiu filmu o Jamesovi Bondovi. Jeho priateľ George Lucas mal však iné predstavy. Lucas tvrdil, že má vypracovaný originálny príbeh, a povedal svojmu priateľovi Spielbergovi, že má lepší projekt ako Bond. Bolo to o postave (vtedy) menom Indiana Smith, archeológovi a dobrodruhovi vyslanom do vzdialených miest, aby vystopoval pozoruhodné starožitnosti. Bolo to v podobe šmrncovných hrdinov z filmov ich mladosti, ako Bogart vo filme Poklad Sierra Madre (1948), ale so vzplanutím Conneryho vo filme Dr. No (1962). Títo dvaja začali spolupracovať spolu so známym scenáristom Lawrencom Kasdanom a výsledkom bol Dobyvatelia stratenej archy / Raiders of the Lost Ark (1981), ktorý nasledoval po skutkoch premenovaného Indiana Jonesa. Jeho partitúra od Johna Williamsa sa stala takou ikonickou ako akákoľvek hudba uvedená na plátno a zvyšok bol už minulosťou.

Teraz pre naše účely, Indiana Jones je známe, že nikdy nenosil náramkové hodinky. O štyri desaťročia neskôr a s piatym a posledným dielom The Dial of Destiny (Nástroj osudu), ktorý sa dnes dostáva na obrazovky po celom svete, sa to mení, pretože Harrison Ford nosí vo svojej labutej piesni zvláštneho, vintage inšpirovaného, ​​kremenného Hamiltona ako Henryho „Indiana“ Jonesa, Jr.

Plagát k filmu Indiana Jones a Dial of Destiny. 

 

Prečo sa pozeráme

Je to otvárací deň pre filmový trhák, preto sa pozeráme. A keďže toto ešte takmer nikto nevidel, považujte to za záležitosť úplne bez spoilerov. Keď som prvýkrát zachytil názov, moje hlúpe hodinky okamžite predpokladali, že to musí byť odkaz na ciferník hodiniek. Ako sa ukázalo, veľmi som sa mýlil – ale nakoniec oddelenie rekvizít a nový riaditeľ Indiana Jones James Mangold (slávny Ford vs Ferrari) uznali za vhodné dať postave aspoň hodinky – čo je pekný začiatok.

Samotný film je doslova sústredený okolo konceptu času, počnúc spomínaným Dial of Destiny, ktorý slúži ako MacGuffin, ktorý poháňa dej vpred. Bez toho, aby niečo prezrádzal, je to objekt, ktorý odomyká schopnosť cestovať v čase (len si pozrite film predtým, ako vynesiete úsudok o koncepte). Samotný ciferník vedie Jonesa k stretnutiu s jeho krstnou dcérou Helenou (hrá ju Phoebe Waller-Bridge). Ide po objekte, ale z finančných dôvodov. Toto sú dôvody, ktoré sú v rozpore s Jonesovou základnou citlivosťou.

Zostarnutý Indiana Jones vo filme Indiana Jones a nástroj osudu. 

Na svojej ceste za vypátraním kompletného Dial of Destiny sa ocitnú tvárou v tvár bývalému nacistovi Dr. Vollerovi, ktorého hrá Mads Mikkelsen. Je iróniou, že Mikkelson hral na heavy aj v Casino Royale z roku 2005 , čo pridáva ďalšiu vrstvu k mýtu o Bondovi/Jonesovi.

Indiana Jones 5 tiež využíva techniky odstraňovania starnutia, aby priviedol Forda späť do jeho mladších čias, aj keď s konečným výsledkom sa deje niekoľko skutočne záhadných vecí v údolí. Keď to uvidíte, môžete mi dať vedieť, ako sa k tomu cítite. Ale tieto reči o starnutí a cestovaní v čase ma privádzajú k malej veci, ktorú radi nazývame hodinky. V tomto filme nosí Fordov Jones Hamilton Boulton z kolekcie American Classic značky.

Hamilton Boulton sa objavili vo filme Indiana Jones a nástroj osudu. 

Možno sa sami seba pýtate: „Kremenný Hamilton vo filme odohrávajúcom sa v roku 1969? A áno, toto sú moderné hodinky v dobovom filme, aj keď sa to nestalo prvýkrát (tu sa na vás pozerám Pearl Harbor a Argo), ale je to ten druh veci, ktorý bráni tomu, aby príbeh ako tento pôsobil autenticky. mohlo by. Zároveň hodinky nezískajú tonu času na obrazovke, dokonca ani priblíženie. Namiesto toho to vidíme z diaľky na Jonesovom zápästí alebo len siluetu puzdra, ktoré vydáva určitú vintage atmosféru Art-Deco.

A to je zámerne. Film odhaľuje (a predpokladám, že ide o akýsi spoiler), že hodinky kedysi patrili jeho otcovi Henrymu Jonesovi – pocta zosnulému Seanovi Connerymu, ktorý hral rolu vo filme The Last Crusade (1989 ) . Takže napriek tomu, že hodinky nie sú ani zďaleka presné z obdobia – prvé quartzové hodinky neboli až do roku 1969 komerčným produktom – majú korene v sentimentalite, ktorú milujeme. Potom môžete zviazať celý uhol cestovania v čase filmu a len predstierať, že možno bol poslaný rodine Jonesovcov z budúcnosti. Hovorí sa tomu pozastavenie nedôvery. Nájdi si to.

Harrison Ford ako Indiana Jones vo filme Indiana Jones nástroj osudu. 

Samotné hodinky majú podlhovasté puzdro na vankúš, takmer ako zaoblený Cartier Tank, a merajú 27 mm x 31,6 mm. Je v zlatej farbe s uzavretým chrbtom a krémovým ciferníkom s malým sekundovým podregistrom a zdobenými aplikovanými arabskými číslicami. Jeho celkový štýl pripomína 20-te a 30-te roky, no aktualizovaný pre dnešok, čo sa týka veľkosti… a, samozrejme, pohybu. Na konci dňa si tento konkrétny model navždy zapamätáme ako hodinky Indiana Jonesa, podobne ako sa pozeráme na hodinky Hamilton Murph.

Hamilton Boulton.

Nakoniec, pre tých, ktorí sa dnes večer chystajú na popcorn a sódu v divadle, je tu ešte jedna hodinka, ktorú treba vidieť. Je to jeden bez rozpoznateľnej značky, ale hrá veľmi dôležitú úlohu v príbehu, takže naň nespúšťajte oči.

Náš Brandon Menancio mal začiatkom tohto mesiaca možnosť zúčastniť sa premiéry The Dial of Destiny v Los Angeles. Kráčal po červenom koberci a sedel v hviezdami nabitom divadle medzi prvými na svete, ktorí videli film. „Bolo to zábavné,“ povedal mi. „Bolo úprimne prekvapujúce vidieť Georga Lucasa – a Stevena Spielberga kráčať priamo pri mne. Šokovalo ma to.“

Tesne pred otvorením závesov bolo pripravené posledné prekvapenie. Samotný maestro, John Williams, dirigoval na pódiu orchester s témou Indiana Jones šokovanému publiku. „Vystúpenie Johna WIlliamsa ma rozhodne prekvapilo,“ povedal Menancio. Znie to ako pekelný večer na rozlúčku s Indiana Jonesom.

 

Keď sa pozeráme

Prvým prípadom týkajúcim sa hodiniek je scéna, v ktorej ich v skutočnosti nevidíme, ale počujeme o nich, čo má svoj význam. V scéne naháňania, kde sa Jones a Helena ocitnú v prenasledovaní vysokou rýchlosťou, Jones si uvedomí, že mu chýbajú hodinky. Helena okamžite zistí, že to odniesol jej krajan, tínedžer menom Teddy. Povzbudzuje ho, aby ho vrátil, a vtedy Jones zdieľa pôvod hodiniek.

 

Neskôr vo filme nájdeme Jonesa, ako sa ráno prebúdza vo svojej posteli. Kamera sa na chvíľu zdrží na nočnom stolíku, kde vidíme pod uhlom odpočívať čas ohýbajúci kremeň Hamilton. Ciferník je otočený smerom od fotoaparátu a je mierne rozostrený, no vidíme aspoň celkový tvar a štýl puzdra. Celkovo je to najjasnejší pohľad na hodinky v The Dial of Destiny.

Nie, toto nie je tá istá scéna uvedená vyššie, ale je to záber, ktorý obsahuje určité zdanie Hamiltona Boultona v Indiana Jonesovi a číselníku osudu.

 

Indiana Jones a nástroj osudu (v hlavných úlohách Harrison Ford a Phoebe Waller-Bridge) režíruje James Mangold s rekvizitami od Bena Wilkinsona. Teraz sa hrá v kinách všade. 

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here