Abelovu cenu, udeľovanú vynikajúcim matematikom, získala po prvý raz žena – Američanka Karen Uhlenbecková z Texaskej univerzity. Informovala o tom Nórska akadémia vied.

Ocenenie je dotované sumou šesť miliónov nórskych korún (620.000 eur, 703.000 USD) a je považované za neoficiálnu Nobelovu cenu za matematiku.

Nórska akadémia vied ocenila Karen Uhlenbeckovú za „priekopnícke úspechy v geometrických parciálnych diferenciálnych rovniciach, kalibračných invariáciách a integrovateľných systémoch a za zásadný vplyv jej práce na analýzu, geometriu a matematickú fyziku,“ uvádza sa v zdôvodnení rozhodnutia.

Laureátka si ocenenie za rok 2019 prevezme 23. mája na ceremónii v Osle z rúk nórskeho kráľa Haralda V.

Karen Keskulla Uhlenbeck-ová má 76 rokov, narodila sa v roku 1942 v americkom Clevelande. Je profesorkou na matematickej fakulte Texaskej univerzity v Austine. V roku 1990 predniesla ako vôbec druhá žena v histórii prednášku v pléne Medzinárodného kongresu matematikov, ktorý sa konal v Japonskom Kjóte. Prvou bola v roku 1932 nemecká matematička Emmy Noetherová.

Uhlenbecková sa okrem svojej odbornej činnosti angažuje aj v úsilí o rovnoprávne postavenie žien vo vede a v matematike.

Abelovu cenu zriadili v roku 2002 pri príležitosti 200. výročia narodenia nórskeho matematika Nielsa Henrika Abela. Minulý rok ju získal kanadský matematik Robert Langlands.

Viac nájdete na IAS alebo zaujímavosti tu.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here