História manufaktúry A. Lange & Söhne sa začala písať pred viac ako 170 rokmi. Ferdinand Adolph Lange založil renomovaného výrobcu hodiniek Glashütter „Lange & Cie.“ 7. decembra 1845. Po vyučení u slávneho dvorného hodinára Johanna Friedricha Gutkaesa je Lange na ceste do vtedajšej hodinárskej metropoly Paríža, aby doplnil svoje zručnosti a schopnosti u slávneho výrobcu chronometrov Winnerl.

Vreckové hodinky Savonette s minútovým opakovačom z roku 1875

Ferdinand Lange – Priekopník presného hodinárstva

Ferdinand Lange je považovaný za priekopníka v konštrukcii hodiniek. Vyvíja úplne nové presné nástroje, meracie prístroje a výrobné metódy. Medzi jeho zásluhy patrí zavedenie metrického systému, kde je milimeter najmenšou mernou jednotkou v hodinárstve namiesto bežnej parížskej dĺžky (Parisian line). Toto je jeden z niekoľkých štandardov, dokonca aj dnes. Langeho chronometer bol čoskoro považovaný za to najlepšie, čo svetová hodinová scéna mohla ponúknuť. Do roku 1948 si inovatívna spoločnosť zaregistrovala viac ako 30 patentov na hodinky. V roku 1851 Ferdinand Adolph Lange prvýkrát s obrovským úspechom predstavil svoje hodinky vyrobené v Glashütte na svetovej výstave v Londýne.

Od roku 1868 sa manufaktúra premenovala na „A. Lange & Söhne„. Trvalý rozkvet hodinárstva začal v roku 1871 so vstupom mladšieho syna Emila Langeho. Glashütte sa vďaka Langemu stalo centrom nemeckého presného hodinárstva a už konkurovalo v tom čase etablovaným švajčiarskym hodinárom.

Počas prvej svetovej vojny už firma A. Lange & Söhne vyrábala kvalitné časomiery pre nemecké námorníctvo. V polovici tridsiatych rokov a počas druhej svetovej vojny musela spoločnosť A. Lange & Söhne vyrábať vreckové hodinky pre vojakov aj pre veliteľstvo Führera. Podľa odborného časopisu „Klassik Uhren“ mali takéto náramkové hodinky okrem Himmlera aj minister propagandy Joseph Goebbels, nacistický architekt Albert Speer, ako aj vysokí generáli SS a Wehrmachtu.

Hodinky Lange & Söhne kaliber 48

Od roku 1937 sa v Lange Glashütte vo veľkej miere používali veľké hodinky, kaliber 48. Kvôli vojne chýbali špecialisti a materiály, čo znamenalo, že výroba sa mohla začať až v roku 1940. Päť rokov bolo pozorovacími hodinami zásobované vojnové námorníctvo. Po skončení vojny bola výroba v Glashütte prerušená. Podľa firemných záznamov boli zásoby surovín dodané Červenej armáde ZSSR. K dispozícii bola aj možnosť s fluorescenčným ciferníkom – ponorkové hodinky. Pre letectvo bol kaliber zmenený. Namiesto výkonovej rezervy bola použitá centrálna sekunda. V rokoch 1941 až 1944 Lange and Sons vyrobili 200 kusov pilotných hodiniek s väčším puzdrom pre Waffen-SS v Nemecku.

Pilotné hodinky z roku 1940

 

Lange & Söhne je jednou z najvýznamnejších nemeckých značiek hodiniek

                         

                         

Manufaktúra získala celosvetovú slávu a existovala až do roku 1948, kedy bola spoločnosť znárodnená vedením NDR. Meno Lange and Söhne zmizlo z ciferníkov v roku 1951, keď spoločnosť prechádzala do kombinátu s inými miestnymi továrňami. Prapravnuk Adolpha Langa, Walter Lange, utiekol do západnej časti Nemecka a z povestnej prázdnoty začal budovať hodinársky obchod v Pforzheime. Nové založenie pod názvom „Lange Uhren GmbH“ sa uskutočnilo 7. decembra 1990. Je to na deň presne 145 rokov po tom, čo jeho pradedo zaregistroval Lange & Comp. v Glashütte. Trvalo štyri roky, kým Walter Lange predstavil prvé štyri hodinárske modely: LANGE 1, SAXONIA, TOURBILLON „Pour le Mérite“ a ARCADE s podporou Güntera Blümleina, vtedajšieho riaditeľa International Watch Company (IWC).

Prvým novým patentom od A. Lange & Söhne bol „Grand Date“, ktorý bol nainštalovaný v troch zo štyroch prvých hodiniek – dnes je „Grand Date“ charakteristickým znakom nemeckej manufaktúry. Čoskoro po znovuzrodení značky v roku 1994 dopyt prevýšil ponuku. Lange & Söhne, ktorá je od prelomu storočia súčasťou francúzskej skupiny Richemont, presné čísla tají.

V roku 2001 sa „A. Lange & Söhne“ podarilo vrátiť do historického sídla. Od založenia bolo vyvinutých viac ako 50 kalibrov (hodinových strojčekov) a ocenených viac ako 150 medzinárodnými cenami. V súčasnosti sa v Lange vyrába len niekoľko tisíc hodiniek z platiny alebo zlata. Hodiny obsahujú výhradne hodinový strojček vyvinutý v dome a sú náročne ručne zdobené a montované.

Jedným z najväčších úspechov tradičnej manufaktúry sú inovatívne hodinky ako svetoznámé LANGE 1, vybavené prvým dvojitým okienkom v sériových náramkových hodinkách a ZEITWERK s presným zobrazením indexu skokov. Oba modely sa dnes stali ikonami svetoznámej prémiovej značky Lange & Söhne.

 

Špeciálne vlastnosti hodiniek Lange & Söhne

Günter Blümlein zhrnul zvláštnosti hodiniek Lange, keď o nich povedal: „Hodinky Lange sú úplné umelecké dielo s dlhou históriou, vyznačujúce sa vášňou zamestnancov pre kvalitné hodinky, štýlom domu, zodpovednosťou za tradíciu a napokon za jedinečnú techniku ​​a remeselnú zručnosť.“

Kolekcie sa od A. Lange & Söhne nazývajú jednoducho časomiery a sú rozdelené do rodín. Hovoríme o Lange 1, Saxonia, Zeitwerk, 1815, Richard Lange, ako aj o dvoch špeciálnych rodinách „hodinárstva“, ako aj o „novinkách“, v ktorých sa prezentujú nové hodinové strojčeky alebo tie so špeciálnymi komplikáciami.

Kalibre vyrábané spoločnosťou Lange & Söhne nesú veľké L ako počiatočné označenie, za ktorým nasleduje štvormiestne číslo s deliacim bodom, ktorému predchádza posledné číslo, ako napríklad kaliber L901.5, ktorý je inštalovaný v Lange 1. lunárna fáza.

Proces dvojitej montáže v Lange & Söhne je jedinečný. Po kompletnom zložení hodinový strojček sa opäť rozoberie a vyčistí a až potom sa uskutoční druhá montáž. Žiadna chyba nezostane neodhalená. Tradičná manufaktúra Glashütte stojí za kvalitou a je jedným z popredných svetových výrobcov jemných mechanických hodiniek.

Kto nosí hodinky značky Lange & Söhne ?

Tu nájdete odpoveď

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here