Úspešná história IWC sa začala v roku 1868, keď sa americký inžinier Florentine Aristo Jones usadil vo švajčiarskom Schaffhausene.

 

IWC Vintage Savonette z roku 1918

Jeho obchodný partner Johann Heinrich Moser vymyslel systém, pomocou ktorého mohli využiť vodnú energiu Rýna na priemyselné účely a spustiť mechanizovanú výrobu hodiniek. O rok neskôr bola manufaktúra Schaffhauser schopná vyrobiť 10 000 hodiniek pre americký trh. Zvýšenie dovozných ciel do USA prinútilo IWC hľadať iné odbytové trhy. IWC vstúpila do klenotníctva a hodinárstva najmä v Nemecku.

Pilotné hodinky IWC

Hlavnými produktmi IWC boli náramkové hodinky, ale aj čoraz precíznejšie pilotné hodinky, ktoré sa dali nosiť aj cez letové bundy.

                      

IWC Vintage Mark XI  IWC Flieger-Chronograph Ceramic    IWC Flieger-Doppelchronograph

RAF z roku 1950        Ref. 3705 z roku 1997                     Ref. 3713

Na začiatku 20. storočia bolo lietanie vzrušujúcim dobrodružstvom. Let Charlesa Lindbergha s jeho „Spirit of St. Louis“ cez Atlantik v roku 1927 bol jednou z veľkých mediálnych udalostí a vzbudil celosvetovú pozornosť. Problémom pre pilotov tejto doby bol fakt, že elektronické prístroje neposkytovali spoľahlivé výpočty. Najprv sa ako navigačná pomôcka používali vreckové hodinky, ktoré však v extrémnych prevádzkach v lietadlách neobstáli, čítanie počas letu bolo takmer nemožné. Aby sa uľahčilo meranie času v kokpite, IWC vyvinulo „špeciálne hodinky pre letcov“.

„Špeciálne hodinky pre letcov“ boli vybavené čiernym ciferníkom, dobre čitateľnými arabskými číslicami, ochranou proti magnetickému poľu, svietiacimi ručičkami a robustnou otočnou lunetou. Tieto hodinky založili v roku 1936 hodinársku dynastiu, v ktorej pokračovali Grand Aviator a Mark X a Mark XI. Mark X vybavený kalibrom 83 boli náramkové hodinky pre vojenskú službu. V období 1939-1947 bolo vyrobených asi 6000 týchto špeciálnych hodiniek, ktoré niesli na spodnej časti puzdra písmeno M = military. Modely vyrobené pre britskú armádu mali pod logom spoločnosti na ciferníku takzvaný „King’s arrow“ a tri písmená WWW (= Watch.Wrist.Waterproof).

Legendárny Mark XI sa stal oficiálnym časomerom všetkých pilotov britského Royal Air Force v rokoch po druhej svetovej vojne a zostal v prevádzke viac ako 30 rokov. Vojenským hodinkám IWC s rádiovým ciferníkom dôverovali okrem pilotov RAF aj kapitáni renomovaných civilných leteckých spoločností a dôstojníci väčšiny vzdušných síl v Commonwealthe, vrátane Austrálskeho, Nového Zélandu a Juhoafrického letectva.

K dnešnému dňu sú tieto vintage pilotné hodinky veľmi obľúbené u zberateľov. V roku 2002 bol spustený Big Pilot. S priemerom 46 milimetrov sú oveľa menšie ako pôvodné pilotné hodinky z 30. rokov, no stále sú obľúbené medzi milovníkmi veľkých hodiniek. Vlajková loď IWC je vybavená najväčším automatickým strojčekom manufaktúry Schaffhauser, kalibrom 51111. Je považovaný za poctu navigačným hodinám pre nemeckú Luftwaffe z roku 1940. O 10 rokov neskôr IWC venovalo limitovanú edíciu pilotných hodiniek spisovateľovi a pilotovi Antoine de Saint Exupérymu.

V roku 2007 sa TOP GUN stal súčasťou rodiny IWC. Názov „Top Gun“ bol inšpirovaný Školou bojových zbraní námorníctva Spojených štátov z Fallon / Nevada.

Portugieser – vrchol kolekcie IWC

Portugieser nie sú len jedny z najstarších hodiniek IWC Schaffhausen, ale pravdepodobne aj najprestížnejšie – ukážka kolekcie hodiniek IWC. Stalo sa to v roku 1930, keď dvaja portugalskí obchodníci objednali náramkové hodinky v International Watch Co. s presnosťou námorných chronometrov. Hodinári spoločnosti zo Schaffhausenu použili kaliber vreckových hodiniek a zabudovali ho do oceľových púzdier. To bol zrod Portugalcov, jedných z najpopulárnejších hodiniek v segmente špičkových hodiniek. Portugalská zbierka sa v priebehu rokov neustále rozrastala.

                               

IWC Portugieser Chronograph     IWC Portugieser 125 Years        IWC Portugieser Minute

„Boris Becker“ Ref. 3714             Anniversary Ref. 5441              Repeater Platin

z roku 2005                               z roku 1993                             Ref. 5240 z roku 2001

Portugalský večný kalendár, ktorý zobrazuje dátum, deň v týždni, mesiac, štvorciferný rok a úplnú fázu mesiaca vrátane zostávajúcich dní do nasledujúceho splnu, sú obľúbené zberateľské hodinky.

„Ingénieur“ – IWC

IWC dokázalo dokázať svoju inovatívnu silu prostredníctvom „Ingénieur“ z roku 1954. Mäkká žehlička chráni prácu pred magnetickým žiarením, ktoré bežne ovplyvňuje presnosť. V roku 1970 dostal „Ingénieur“ nový vzhľad od legendárneho dizajnéra Geralda Gentu.

       

IWC Ingenieur Ref. 666                             IWC Ingenieur SL Jumbo

z roku 1966                                    „Gerald Genta“ Ref. 1832

V sedemdesiatych rokoch bola International Watch Company spolu s Jaeger-LeCoultre predaná nemeckej VDO / Mannesmann Group, ktorá potom v roku 2000 opäť prešla do Richemont Group.

IWC – legendárne potápačské hodinky

IWC zareagovalo v roku 1967 na rastúcu popularitu potápania prvým Aquatimerom. Pôvodný Aquatimer bol stále veľmi podobný iným modelom, ale odolával tlaku 20 barov , čo zodpovedá hĺbke ponoru 200 metrov, a vnútornej otočnej lunete , ktorá umožňuje odčítanie času ponoru.

                        

IWC Ocean 2000                  IWC Vintage Aquatimer          IWC Vintage Aquatimer

„Bund Kampftaucher“             Ref. 816 z roku 1972                   Ref. 812

Ref. 3314 z roku 1980


Aquatimer s ľahkým titánovým puzdrom sú jednoznačne športové potápačské hodinky a zapôsobia aj na extrémne podvodné aplikácie. Vďaka dômyselnému mechanizmu, ktorý umožňuje beznástrojovú výmenu náramku, možno hodinky s gumeným náramkom zmeniť na elegantnú verziu s náramkom z nehrdzavejúcej ocele.

Na jar 1980 bol Jürgen King, vtedajší technický riaditeľ IWC, poverený vývojom bojových hodiniek pre nemecké federálne námorníctvo – špeciálnych náramkových hodiniek pre potápačov mín. 30-stranová brožúra obsahovala požiadavky na nové potápačské hodinky: presnosť, odolnosť proti nárazu, teplotné správanie, hustotu a amagnetizmus. „Bol to skutočný problém,“ hovorí Jürgen King. „Žiadna spoločnosť nikdy nevyrobila amagnetické hodinky. Hodinky na vojenské účely sme vyrábali už pred päťdesiatimi rokmi, ale museli sme začať so základným výskumom tejto zákazky. V spolupráci s legendárnym dizajnérom Ferdinandom Alexandrom Porsche vznikol produkt – takzvaný „Ocean Bund“ v troch vojenských verziách: bojové plavákové hodinky, zbraňové hodinky a potápačské hodinky. Ako vedľajšie produkty boli vyrobené dve civilné verzie „IWC Porsche Design Ocean“ – „Ocean 2000“ a „Ocean 500“.

IWC Da Vinci

IWC Da-Vinci Perpetual Calendar Moon Phase

Chronograph Rattrapant Ref. IW3764

V roku 1985 IWC uviedla na trh prvý chronograf zo série Da Vinci. Svedčí o tom trvalý predajný úspech – korunou kolekcie Da Vinci je chronograf IW 3764 vybavený automatickým kalibrom 89360.

Il Destiero Scafusia

IWC Il Destiero Scafusia Grande Complication Tourbillion Minute Repeater Perpetual Calendar Rattrapant Ref. 1868

V roku 1993 IWC oslávilo svoje 125. výročie s Il Destriero Scafusia (v nemčine: Schaffhausener Schlachtross ). Tieto hodinky boli v tom čase najkomplikovanejšími mechanickými hodinkami na svete. Hodinky v sebe spájajú takmer všetky komplikované finesy hodinárstva: lietajúci minútový tourbillon, mechanizmus rattrapante skonštruovaný IWP, minútové opakovanie, večný kalendár, mesačná fáza a mnohé ďalšie komplikácie robia z Destiero Scafusia vzácny zázrak mechaniky pozostávajúci zo 750 malých častí.

Pellatonov strojček

Albert Pellaton, technický riaditeľ manufaktúry Schaffhauser v rokoch 1944-1966, bol v IWC zodpovedný za mnohé technické pokroky, vrátane vývoja efektívneho automatického navíjacieho mechanizmu. 

IWC Portugieser Ref. 5000 from 2000

V roku 1946 bol jeho navíjací mechanizmus zaregistrovaný na schválenie patentu. 1950 inovatívny systém západkového navíjania nahrádza tradičný recipročný prevod. V roku 1964 bol postavený legendárny rotorový stroj. Systém, ktorý je menej náchylný, sa reprodukuje po celom svete a túto sofistikovanú technológiu prevzali aj také manufaktúry ako Patek Philippe. Automatický naťahovací mechanizmus je použitý aj v kalibri 8541 prvého Aquatimeru.

IWC Schaffhausen a celebrity

Manufaktúra Schaffhauser zo severovýchodu Švajčiarska sa teší veľkej medzinárodnej prítomnosti vo svete športu, medzi ktoré patria Vitali Klitschko, Jens Lehmann, Zinédine Zidane, Nico Rosberg a Lewis Hamilton. Mnohí herci z Nemecka a zahraničia sú tiež známymi nadšencami hodiniek IWC, tradičný veľký pilot IWC sa teší mimoriadnej povesti: Kevin Spacey, Bradley Cooper, Heiner Lauterbach, Heinz Hoenig, Claus Theo Gärtner a Quentin Tarantino umiestnili kultové hodinky IWC do reflektor.

IWC Big Pilot „Top Gun“ Ref. IW501901

V roku 2008 IWC uzavrelo partnerstvo s Nemeckou futbalovou asociáciou (DFB). „Big Pilot’s Edition DFB“ sa stali oficiálnymi hodinkami nemeckého národného futbalového tímu.

Highlights

                                    

IWC Pilot Watch“Top Gun“             IWC Spitfire Perpetual        IWC Ingenieur Chronograph

Myanmar Ref. IW501902            Calendar Ref. IW379105           „DFB“ Ref. IW378404

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here