Tachymeter je stupnica, ktorá sa nachádza na vonkajšom obvode ciferníka na niektorých analógových hodinkách. Slúži na meranie rýchlosti na základe uplynutého času, pričom dráha je pevne daná (najčastejšie 1 kilometermíľanámorná míľa).

Princíp merania je veľmi jednoduchý. Zoberme si pohybujúce sa auto po diaľnici. Zapnite stopky hodiniek v okamihu, kedy míňate kilometrovník (informačná dopravná značka, ktorá udáva počet kilometrov z istého bodu). V momente, kedy míňate kilometrovník vzdialený presne 1 km od predchádzajúceho zastavte stopky. Hodnota na tachymetri, na ktorú ukazuje ručička na stopkách je vaša aktuálna rýchlosť.

Problém je však v tom, že stupnica má najmenšiu hodnotu 60 km/h. Ale aj to sa dá vyriešiť, a to tak, že meraný úsek má menšiu dĺžku ako 1 km. Tak napríklad 250 m. Na hodinkách nameriame približne 40 sekúnd, čo na tachymetri ukazuje 90 km/h, avšak úsek je štyrikrát kratší a teda aj rýchlosť musíme deliť štyrmi. Tým pádom je výsledná rýchlosť 22,5 km/h. Podobný ale opačný postup uplatňujeme pri vysokých rýchlostiach. Aby sme mohli meranie označiť za presné, musí byť v časovom intervale od 7,2s do 60s. Hodnoty mimo tohto intervalu sa merať nedajú.

Praktické využitie tachymetra však nie je len pri meraní rýchlosti, tak napríklad jeho pomocou je možné vypočítať spotrebu benzínu – ak spálenie litra benzínu trvá 50 sekúnd, po odčítaní hodnoty 72 na tachymetri, získame priemernú spotrebu za hodinu t. j. v našom prípade 72 litrov za hodinu. Ďalej môžeme vypočítať napr. koľko vyjde výrobkov z výrobnej linky za hodinu, atď.

Napriek širokému uplatneniu sa tachymeter v praxi takmer nevyužíva z dôvodu obmedzeného merateľného časového intervalu a problémom s určením dĺžky meranej dráhy. Na hodinkách sa preto vyskytuje skôr ako „módny doplnok“.

Tachymetrická stupnica je najčastejšie umiestnená na vonkajšom obvode (lunete) puzdra hodiniek alebo na vnútornom krúžku lunety pod sklom. Tachymeter je vždy v hodinkách, kde je možné ľubovoľne spúšťať a zastavovať centrálnu sekundovú ručičku – teda v chronografoch. A práve na lunete alebo lunetovom krúžku puzdra máme stupnicu, z ktorej čítame výslednú rýchlosť. Na štarte je samozrejme rýchlosť najvyššia – 1.000 km/h a na konci (po obehu 360° sekundovú ručičku = čiže späť na štart) je 60 km/h. Tachymetrické stupnice na hodinkách sú teda vyrábané pre rýchlosť vyššiu ako 60 km/h, pokiaľ nebudeme chcieť zložito počítať a odčítať zo stupnice.

Tachymeter je vlastne základ tachometra – meriame tu priemernú rýchlosť. Pri štarte napr. auta sa zapínajú stopky a na hodinkách sa nám rozbiehajú sekundy. Pri pretnutí cieľa vozidla po prejdenej vzdialenosti jedného kilometra stopky zastavujeme. Priemernú rýchlosť vozidla vyčítame z lunety hodiniek, pri akej číslici sa nám sekundová ručička stopiek zastavila.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here