Hovorí, sa že všetko v živote má svoje výhody aj nevýhody a nič nie je len dobré alebo len zlé. Často je len na nás, čo je pre nás to správne a najlepšie alebo ako sa na celú vec pozrieme alebo „Čo chceme robiť a čo nás zaujíma?“, pretože my si vyberáme.

Práca v poradenstve (consulting-u) so sebou prináša celý rad výhod: flexibilný pracovný čas, pravidelnú zmenu – po pár mesiacoch obvykle nových klientov a nové projekty, autonómiu, rôznorodosť práce a slobodu. A ak pracujete na plný úväzok v nejakej veľkej spoločnosti (korporácie) a teda práca je stále tá istá, práca konzultanta sa vám môžu javiť ako sen („dream work“). Ale predtým, než skončíte s vašou súčasnou prácou a naskočíte do sveta consulting-u, je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť.

Chcete sa zamerať viac na prácu namiesto všetkého ostatného, čo nutne v organizáciách prichádza s prácou?

Páči sa vám vyhrnúť si rukávy, vrhnúť sa do ťažkej práce a riadiť výsledky vašej práce Potom consulting by mohol pre vás. To, čo odchodom z korporácie (firmy kde pracujete) do consulting-u zanechávate za sebou, je všetko to, čo obklopuje vás/jej zamestnancov. Neriadite druhých ľudí. Nebudete sa obávať firemných stretnutí (meeting-ov) alebo najnovších reorganizácií v spoločnosti. Naopak, ak vás baví riadiť ľudí, radi sa zapájate do dlhodobých stratégií firmy, páči sa vám premýšlať, kto/čo/ako by najlepšie do seba zapadlo, a pod., potom zostaňte v korporácii. Konzultanti sú vo veľkej miere „oslobodení“ od všetkých týchto vecí (ak to nie je ich úloha, zadanie). Skrátka ak sa chcete zamerať predovšetkým na prácu, tak budete radi pracovať ako konzultant.

Ak chcete vedieť viac, potom odporúčame originálny článok So You Want To Be A Consultant? (Forbes).

10 ZÁKLADNÝCH ZRUČNOSTÍ, KTORÉ BY STE MALI MAŤ AKO KONZULTANT

Mali by ste byť

  1. Výborný v komunikácii
  2. Tímový hráč
  3. Riešiteľ problémov
  4. Rýchlo sa učiaci
  5. Schopný sa rozhodovať
  6. Kreatívny mysliteľ
  7. Zameraný na riešenie
  8. Klientsky orientovaný
  9. Flexibilný pracovník
  10. Odolný voči stresu

Ak vás zaujímajú detailné charakteristiky týchto skills, tak ich nájdete tu.

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here