Severná Kórea v rozmedzí 23. až 25. mája zničí svoje jadrové testovacie stredisko. K udalosti pozve aj zahraničných novinárov vrátane tých zo Spojených štátov a Južnej Kórey. Severokórejská tlačová agentúra likvidáciu skúšobného polygónu označila za potvrdenie záväzku skončiť so skúškami jadrových zbraní.

Konkrétny deň oficiálnej ceremónie bude určený podľa počasia. Odstrelené budú podzemné tunely, do ktorých bude následne zablokovaný vstup, zničené budú tiež všetky pozorovacie stanovištia, výskumné budovy a kontrolné posty. Pchjongjang tak polygón uzavrie ešte pred Kimovým stretnutím s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré je naplánované na 12. júna v Singapure.

V apríli Severná Kórea uviedla, že pozastaví svoj jadrový program, hoci experti neboli presvedčení, že ide o významný krok nakoľko krajina zastavila svoj program na skúšanie rakiet v rokoch 1999 až 2006 a uzavrela a neskôr znovu začala prevádzku na výrobu plutónium. Odborníci tiež poznamenali, že je možné, že Kim Jong-Un môže byť spokojný s úspechom programu, čo znamená, že nie je potrebné žiadne ďalšie testovanie. Iní poukázali na vyhlásenie o dobrej propagande pred nadchádzajúcimi rozhovormi.

Od roku 2006 do septembra 2017 Severná Kóre uskutočnila šesť jadrových testov a vyhlásila, že konečným testom bola vodíková bomba. Ten výbuch bol najväčší, ktorý krajina uskutočnila a bol taký silný, že vrchol Mantapa klesol približne o pol metra a zatlačil na stranu asi 3,7 metra. Vzhľadom na silu tohto výbuchu je vcelku možné, že týmto testom sa mohla stať testovacia lokalita nepoužiteľnou, čo by znamenalo, Severná Kórea sa týmto verejným demontovaním ničoho nevzdáva.

Zdroj: The Verge

ZANECHAŤ ODKAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here